Darmowa dostawa od 400,00 zł

Zimne ognie - małe iskry, wielki efekt

2025-04-10
Zimne ognie - małe iskry, wielki efekt

Zimne ognie  to jeden z najpowszechniej używanych produktów pirotechnicznych - lekkie, łatwe w użyciu i dostępne niemal dla każdego. Choć zaliczają się do wyrobów pirotechnicznych, różnią się od tradycyjnych fajerwerków przede wszystkim sposobem działania, bezpieczeństwem i przeznaczeniem.

Czym są zimne ognie?

To rodzaj niewielkich materiałów pirotechnicznych, są one wykonane z cienkiego metalowego drucika pokrytego mieszaniną łatwopalnych substancji, takich jak azotan baru, węgiel i metale (np. aluminium, magnez), które odpowiadają za efekt iskrzenia, które podczas spalania emitują jasne, skrzące światło. Ze względu na skoncentrowany sposób spalania i brak otwartego płomienia, uznawane są za jedne z bezpieczniejszych form sztucznych ogni - oczywiście przy zachowaniu podstawowych zasad ostrożności.

Rodzaje zimnych ogni

Choć na pierwszy rzut oka zimne ognie mogą wydawać się produktem jednolitym, w rzeczywistości występują w wielu wariantach, różniących się długością, kolorem iskier, czasem spalania i przeznaczeniem. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze typy zimnych ogni dostępnych w naszym sklepie.

  • 17 i 28 cm świetnie spiszą się przy uroczystościach domowych ze względu na krótki czas spalania i mniejsze iskry
  • 40 - centymetrowe  będą Idealne na Sylwestra, urodziny
  • 70 i 90 - centymetrowe, najczęściej używane są podczas wesel i sesji zdjęciowych. 
  • Zimne ognie w kolorach i kształtach. Cyfry, gwiazdy, choinki.

Czas spalania zimnych ogni zależy głównie od ich długości - im dłuższy zimny ogień, tym dłużej się pali. Orientacyjny czas spalania 30-40 sek dla 17 cm, 40 cm palą się 1,5 - 2min, 70 cm czas spalania to około 2,5 - 3 min, dla 90 cm 3,5 - 4 min.

Bezpieczeństwo użytkowania 

Chociaż zimne ognie uchodzą za jedne z najbezpieczniejszych produktów pirotechnicznych, nadal pozostają wyrobami, które wytwarzają wysoką temperaturę i iskrzący ogień. Dlatego ważne jest, aby używać ich z rozwagą i zgodnie z instrukcją producenta i podstawowymi zasadami bezpieczeństwa.Należy trzymać zimny ogień z dala od twarzy, włosów i oczu,  zachować bezpieczną odległość od innych osób, nie zbliżać zimnego ognia do łatwopalnych dekoracji, balonów czy materiałów. Dzieci mogą być zafascynowane zimnymi ogniami, ale powinny korzystać z nich wyłącznie pod ścisłym nadzorem dorosłych. Najbardziej skutecznym sposobem, aby mieć pewność, że zimne ognie zostaną całkowicie zgaszone, jest zanurzenie ich w wiadrze z wodą.

Czy zimne ognie parzą?

Zimne ognie to jedne z najbardziej bezpiecznych rodzajów fajerwerków, dostępnych obecnie na rynku. Wytworzone podczas odpalania zimnych ogni iskry nie parzą.

Czy zimne ognie są toksyczne?

Zimne ognie, choć zaliczane do lekkiej pirotechniki, są zaprojektowane tak, by były bezpieczne w użytkowaniu, warto jednak zachować rozsądek. Najlepiej używać ich na świeżym powietrzu lub w dobrze wentylowanym miejscu, unikać wdychania dymu z bliska. Metalowy drucik po wypaleniu może być gorący i lekko osmolony dlatego warto położyć go na odporne podłoże (ziemia, kostka brukowa) i poczekać jak będzie zimny, następnie bezpiecznie zutylizować

Polecane

Prawdziwe opinie klientów
4.9 / 5.0 55 opinii
pixel