Strefa bezpieczeństwa min. 5 metrów. Granat dymny GD-10 jest wyrobem pirotechnicznym służącym do pozoracji pola walki. Przeznaczony jest dla miłośników sportów i gier paramilitarnych (paintball, ASG), do szkoleń militarnych, itp. Wyrób cechuje łatwy, szybki i bezpieczny sposób odpalania, za pomocą zapłonnika uruchamianego przez wyciągnięcie zawleczki, bez użycia otwartego ognia. Mieszanka spala się bezpłomieniowo, bardzo szybko, wytwarzając stosunkowo dużą ilość gęstego, nietoksycznego dymu, utrzymującego się dość długo przy ziemi. Niewielkie rozmiary czynią go bardzo poręcznym. Uchwycić wyrób w połowie długości korpusu. Palcami drugiej ręki złapać za kółko zespołu zapalającego. Energicznym, lecz niezbyt gwałtownym ruchem, pociągnąć wzdłuż osi wyrobu, aż do wyciągnięcia całego zespołu zapalczego (około 15 cm). Pojawienie się niewielkiego płomienia i dymu, świadczy o zadziałaniu zapłonnika. Wyrób niezwłocznie odrzucić w kierunku celu.
Granaty dymne od dawna znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach – od wojska, przez służby ratunkowe, aż po efekty specjalne w filmach. Używane jako narzędzie artystyczne, granaty dymne stały się popularnym dodatkiem do sesji zdjęciowych, wprowadzając do kadrów spektakularne efekty wizualne i tajemniczą atmosferę. W tym artykule przyjrzymy się, jak granaty dymne są wykorzystywane w fotografii, jakie są ich zalety i potencjalne zagrożenia, a także jak bezpiecznie i kreatywnie wprowadzić je do swoich projektów fotograficznych.
Granaty są wszechstronnymi narzędziami pirotechnicznymi, które znajdują zastosowanie zarówno w działaniach wojskowych, jak i w cywilnych aktywnościach takich jak sesje zdjęciowe, paintball czy airsoft. Dzięki różnorodności dostępnych na rynku rodzajów, granaty mogą być dostosowane do specyficznych potrzeb użytkowników. W tym artykule bliżej przyjrzymy się najbardziej popularnym rodzajom granatów dostępnym na rynku oraz ich konkretnej funkcji.